Kaip prižiūrėti tulpes?

Kaip prižiūrėti tulpes?

baltos tulpės su raudonu pagrindu

Tulpių priežiūra nėra itin sudėtingas procesas, Visgi, kiekvienam šių spalvingų pavasarinių gėlių mėgėjui reiktų žinoti keletą patarimų, kurie pagelbės išlaikyti šias gėles nuostabiai žydinčias per visą sezoną – arba gyvas ilgiau nei savaitei vazoje. Pateikiame svarbiausius priežiūros patarimus skintoms ir žemėje augančioms tulpėms!

Sodintų tulpių priežiūra

Tulpės yra daugiametės gėlės, dažniausiai žydinčios ankstyvą pavasarį. Tiesa, iš po žemės besikalančius lapelius galima išvysti ir žiemos pabaigoje – priklausomai nuo rūšies ir sodinimo laiko. Šiltos žiemos skatina tulpes pradėti augti anksčiau, tuo tarpu vis grįžtantys šalti orai gali tapti jų augimo sulėtėjimo priežastimi. Pristatome kelis svarbiausius dalykus, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas, auginantis tulpes savo darželyje.

Kokios sąlygos reikalingos sodintoms tulpėms?
rožinių tulpių laukas

  1. Tulpės labiau mėgsta vietas, kurios bent jau popietės metu yra pilnai apšviestos saulės. Tiks ir šešėlis – svarbu įsidėmėti, kad nors tulpės mėgsta šviesą, pernelyg didelio karščio jos nepakęs.
  2. Rinkitės gerai vandenį praleidžiantį, neutralų arba lengvai rūgštų dirvožemį. Pernelyg daug drėgmės gali supūdyti tulpių svogūnėlius.
  3. Visas tulpes vieną nuo kitos turėtų skirti 10 – 15cm atstumas, turėkite tai omenyje rinkdamiesi vietą, kurioje jas sodinsite.

 

Kada sodinti tulpes?

  • Tulpių svogūnėlius geriausia sodinti rudenį, likus nuo šešių iki aštuonių savaičių, kol pasirodys pirmieji šaltukai, įšaldantys žemę. Prasidėjus šalnoms, rekomenduojama tulpes mulčiuoti.
  • Geriausia sodinti tada, kai dirvos temperatūra nėra aukštesnė, nei 10 laipsnių Celsijaus – tuomet tulpės geriau šaknysis.
  • Įsigiję tulpių svogūnėlių, nelūkuriuokite – svogūnėliai neturėtų būti nesodinti ilgai. Neatidėliokite sodinimo, jei laikas tam jau yra tinkamas.

 

Kaip sodinti tulpes?
violetinės tulpės sniege

  • Tulpių svogūnėlius sodinkite trijų svogūnėlių gyliu, jei žemė sunkesnė ir ne itin biri – dviejų.
  • Svogūnėlius sodinkite aštriu galu į viršų – iš jo augs lapai, o apvalioji pusė išleis šaknis. Užbėrus dirva, rankomis ją šiek tiek suspauskite.
  • Palaistykite tik ką pasodintus svogūnėlius – nors tulpės nėra itin ištroškę augalai, svogūnėliams vanduo reikalingas sukelti augimo procesui.
  • Jei sodinate daugiametes tulpes, sodindami rudenį panaudokite subalansuotas trąšas. Svogūnėliai visas tulpei reikalingas medžiagas savyje išlaikys apie metus. Naudokite organines medžiagas, kompostą arba presuotas, pamažu tirpstančias tulpėms skirtas trąšas.

 

Kaip prižiūrėti sodintas tulpes?
basa moteris su suknele tulpių sode su gėlių krepšeliu

  • Jei lyja pakankamai dažnai (bent jau sykį į savaitę), tulpių laistyti nereikia. Visgi, jei žemė sausa ir nelyja ilgą laiką – tik ką pasodintus svogūnėlius palaistyti reikėtų iki pat žemės užšalimo. Niekada nelaistykite tulpių, kai tai nėra būtina – ypatingai daug vandens supūdys svogūnelius.
  • Tam, kad išvengti svogūnėlių supuvimo, kuomet lyja itin daug, įmaišykite į dirvą medienos drožlių, smėlio, perlito ar kitų medžiagų, kurios padidins vandens pralaidumą.
  • Nukirpkite nuvytusius žiedus, tačiau jokiu būdu nepažeiskite lapų.
  • Pavasarį, kuomet pradeda rodytis rudenį sodintų tulpių lapai, panaudokite tokias pačias trąšas, kurias naudojote jas sodindami.
  • Leiskite lapams likti maždaug šešioms savaitėms po tulpių nužydėjimo – jie kaupia maisto medžiagas, reikalingas kitam žydėjimo laikotarpiui. Tuomet, kai lapai tampa geltoni ir apmiršta, galite juos pašalinti.

 

Skintų tulpių priežiūra

Skintos tulpės, kaip ir visos kitos skintos gėlės, reikalauja tam tikros priežiūros. Žinoma, galima jas tiesiog pamerkti ir palikti ramybėje – tačiau tokiu atveju šios gėlės itin greitai nuvys. Egzistuoja keletas daugeliui skintų gėlių tinkančių floristų triukų, kuriuos rasite čia – jie pagelbės išlaikyti tulpes atrodančias puikiai kaip įmanoma ilgiau.

Skintų tulpių priežiūros patarimai
vaza su tulpėmis šalia nešiojamojo kompiuterio

Kaip jau minėjome anksčiau, skintoms tulpėms galima pritaikyti tuos pačius priežiūros žingsnelius, kaip ir daugeliui kitų skintų gėlių. Pateikiame keletą floristų naudojamų triukų, kurie padės Jūsų puokštę išlaikyti nuostabia kuo ilgiau!

Nuolat prikirpkite tulpių kotelius

Nuolatinis kotelių prikirpimas padės išlaikyti tulpes žavias ilgiau. Šviežiai prikirpti kotai padidins gėlių vandens įsisavinimą.

Atsikratykite apatinių lapų

Apatiniai tulpių lapai neretai mirksta vandenyje, kuriame jos pamerktos – tai nėra gerai. Nukirpkite šiuos lapus – tuomet jie nepradės pūti ir gadinti vandens, be to, gėlė mažiau energijos sunaudos lapų išlaikymui ir daugiau – pačiam žiedui.

Merkite tulpes į šaltą vandenį

Šiltas vanduo nėra geriausias pasirinkimas tulpėms. Taipogi nepatartina naudoti tradicinių patarimų į tulpių vandenį šliūkštelėti vodkos, džino ar įmesti monetą – tai nieko gero nepadarys.

Nuolat papildykite vazą šviežiu vandeniu
vaza su geltonomis tulpėmis šalia nešiojamojo kompiuterio ir kavos puodelio

Tulpės yra itin ištroškusios gėlės – būtent todėl rekomenduotina kas porą dienų ar net dažniau vis užpilti į vazą šalto vandens.

Nemerkite tulpių kartu su narcizais

Nepatartina merkti tulpių ir narcizų šeimos gėlių į tą pačią vazą. Tai padarius, galite tikėtis pageltusių, greit nuvytusių tulpių – taip yra dėl to, jog narcizų gleivėse yra tam tikrų alkaloidų, nuodingų tulpėms.

Nelaikykite tulpių tiesioginiuose saulės spinduliuose

Nereikėtų skintų gėlių laikyti gerai apšviestose ar itin šiltose (pvz.: prie radiatorių) vietose. Tai privers jas nuvysti greičiau, kadangi nuskintos gėlės nebeauga aktyviai ir jų reikmės gerokai pasikeičia. Geriau vazai paskirti vėsią, toliau nuo lango ir karščio šaltinių esančią vietą.

 

Tikimės, kad šis straipsnis pagelbės tulpių priežiūroje ir jų žiedai džiugins jus visą pavasarį!