10 Rgs Kaip prižiūrėti bijūnus?
Vėlyvą pavasarį savo nuostabius žiedus skleidžiantys bijūnai džiugina žmonių akis ne tik darželiuose, tačiau ir kompozicijose gėlių parduotuvėse. Tai – didingos gėlės, kurių stambūs žiedai traukia kiekvieną. Bijūnai simbolizuoja sėkmę, meilę, klestėjimą ir garbę. Skinti bijūnai įprastai išsilaiko apie penkias dienas, tačiau galėsite džiaugtis jų grožiu dar ilgiau, jei pasinaudosite patarimais ir skintiems, ir sodintiems bijūnams. Juos rasite šiame straipsnyje!
Skintų bijūnų priežiūra
Bijūnai, kaip ir visos kitos skintos gėlės, reikalauja šiokios tokios priežiūros bei atitinkamų sąlygų, jei norite, kad jie žydėtų kaip įmanoma ilgiau. Pateikiame keletą patarimų, kurie atvykus puokštei padės išlaikyti šias žavingas gėles geriausioje būklėje kuo ilgesniam laiko tarpui!
Patrumpinkite bijūnų kotelius
Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikia padaryti įsigijus bet kokio tipo skintas gėles, yra jų kotelių patrumpinimas. Tą geriausia daryti laikant stiebą po vandeniu – taip būsite tikri, kad oro burbuliukai neužkimš gėlės vandens įsisavinimo sistemos. Kotelį kirpkite 45 laipsnių kampu – taip užtikrinsite, kad Jūsų bijūnai gaus daugiau vandens.
Nukirpkite nereikalingus lapus nuo stiebo
Nereikalingi gėlių lapai sunaudoja energiją, kuri galėjo būti panaudota greitesniam žiedo išsiskleidimui arba jo išsilaikymui. Ypatingai svarbu pilnai atsikratyti lapų, kurie įprastai mirktų vandenyje – švarus vanduo yra vienas iš svarbiausių dalykų siekiant, kad skintos gėlės išgyventų ilgiau.
Naudokite skintų gėlių trąšas
Skintos gėlės, kaip ir vazoninės bei sodintos, turi specialiai joms paruoštų trąšų mišinukus. Kartais juos galima gauti kartu su puokšte. Šios trąšos bijūnams padeda ne tik ilgiau išsilaikyti, tačiau ir greičiau išsiskleisti. Nenustebkite, jei Jūsų užsakytoje puokštėje bijūnai nėra tokie purūs ir pilnai išsiskleidę, kaip įsivaizdavote, šviežioms gėlėms tai užtrunka. Visgi, jei Jūsų įsigyta puokštė neatvyksta su gėlių maistu, šių trąšų visada galite įsigyti įvairiose gėlių parduotuvėse.
Nelaikykite bijūnų tiesioginiuose saulės spinduliuose
Skintoms gėlėms paprasčiausiai nereikia tiesioginių saulės spindulių. Jos jau nebeauga, tad saulės šviesa ar pernelyg didelis karštis (pvz., jei laikote gėles prie radiatoriaus ar kito šilumos šaltinio) paprasčiausiai privers gėles nuvysti greičiau. Vazai parinkite vėsią, toliau nuo langų esančią vietą.
Reguliariai keiskite ir/arba papildykite vandens kiekį vazoje
Bijūnai yra ganėtinai daug vandens reikalaujančios gėlės – nieko keisto, atsižvelgiant į jų žiedų dydį. Būtent todėl itin svarbu kas keletą dienų pakeisti vazoje esantį vandenį – tiesa, to daryti nereikėtų, jei naudojate skintų gėlių trąšas. Tokiu atveju rekomenduojame vis papildyti vazą šaltu, šviežiu vandeniu.
Sodintų bijūnų priežiūra
Geroje dirvoje bei idealioje vietoje pasodinti bijūnai gali žiedais džiuginti ilgus dešimtmečius. Tai – daugiametės gėlės, kurių priežiūra priklauso nuo pasirinktos bijūno rūšies. Visgi, keletas elementarių bijūnų sodinimo bei priežiūros patarimų neabejotinai pagelbės Jums nesuklysti sodinant šias didingas gėles – juos rasite čia!
Kaip ir kur sodinti bijūnus bei kiti bendrieji patarimai
- Bijūnus geriausia sodinti rudenį – tai pagelbės šių augalų šaknims sustiprėti bei jiems įsitvirtinti dirvoje prieš pirmuosius šaltukus.
- Bijūnams reikalinga vieta, kurioje jie bent pusdienį būtų pilnai apšviesti saulės, o vakare gautų malonaus šešėlio. Tai padės žiedams išsilaikyti gerokai ilgesniam laiko tarpui, nes jie nenudegs.
- Bijūnams sodinti naudokite neutralaus pH žemę (7.0 pH), blogiausiu atveju – truputėlį rūgščią. Įsitikinkite, kad Jūsų pasirinktas dirvožemis yra kupinas organinių medžiagų, reikalingų bijūnų augimo bei žydėjimo procesams.
- Bijūnai reikalauja gero vandens nutekėjimo, tad rinkitės puresnę žemę, jei ji sunki ar itin smėlėta – įmaišykite į ją šiek tiek komposto.
- Sodindami bijūnus, iškaskite maždaug pusės metro gylio ir pločio duobę. Įberkite apie 10cm komposto ar kitų vandens pratekėjimą gerinančių priedų. Taipogi įmaišykite daugmaž pusę puodelio gėlių trąšų ar kaulų miltų.
- Sodindami išlaikykite tarp pavienių bijūnų daugmaž metro atstumą. Nesodinkite bijūnų po medžiais ar šalia krūmų.
Sodintų bijūnų priežiūros patarimai
Žemėje pasodinti bijūnai nėra itin lepios gėlės, tad galite būti ramūs. Visgi, kartas nuo karto reiktų įsitikinti, jog bijūnams tinka Jūsų suteiktos sąlygos, jog jiems netrūksta trąšų ar kad jų nėra apsėdę kenkėjai. Tiesa, ant neišsiskleidusių bijūnų žiedų jų sultimis besimėgaujančios skruzdės nėra kenkėjai – netgi priešingai! Daugiau priežiūros patarimų rasite žemiau.
- Pavasarį rekomenduotina pamulčiuoti dirvą daugmaž 5-10cm mulčio sluoksniu. Tai padės išlaikyti dirvožemio drėgmę. Tiesa, šis mulčio sluoksnis privalo būti nuimtas ir sunaikintas prieš žiemą – tuomet reiktų jį atnaujinti šviežiu palaidų šiaudų ar kito tipo žieminiu mulčiu.
- Kartais bijūnams prireikia pagalbos išstovėti, ypatingai po stipraus lietaus – tuomet neretai žiedai nulinksta iki pat žemės. Šią problemą išspręsti gali padėti kuoliukai, pagalbinis tinklelis arba specialus sodininko narvelis bijūnų ir kitų augalų prilaikymui.
- Pašalinkite nužydėjusius žiedus – kirpkite iki stipraus, didelio lapo, nepalikdami stiebo styroti. Lapijai apvytus, apkarpykite ir ją – taip paruošite bijūną kitam augimo bei žydėjimo sezonui.
- Jei pasitaiko itin karšta, sausa vasara, bijūnus reikėtų reguliariai, nuodugniai laistyti.
- Svarbu įsidėmėti, jog jauni, tik ką pasodinti bijūnai dažniausiai tais pačiais metais nepražysta – gali prireikti net keleto, kol gėlės įsišaknys ir išvysite pirmuosius žiedus.
Ruduo tik prasidėjo – pats metas praturtinti savo darželį bijūnais arba pradžiuginti artimus žmones jų puokšte. Tą padaryti galite užsisakę bijūnų mūsų internetinėje parduotuvėje – jei esate Vilniuje, pristatysime gėles gavėjui tiesiai į namus!